« Czy obowiązki firm po… | Strona domowa | Kredyt hipoteczny kro… »

Konsolidacja kredytu w pigułce

Kredyt konsolidacyjny w głównej mierze przeznaczony jest dla osób, które mają wiele różnych zobowiązań finansowych. Tym samym konsolidacja pozwala na połączenie wszystkich zadłużeń w jedno, jednocześnie wydłużając okres kredytowania i eliminując pozostałe raty łącząc je w jedną.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy, dzięki któremu można połączyć kilka zobowiązań finansowych w jedno. Ponadto dzięki temu kredytowi możemy uzyskać jedną i nieco niższą ratę, a wszystko dzięki wydłużonemu okresowi spłaty nowego zobowiązania. Chcąc ubiegać się o kredyt konsolidacyjny musimy najpierw zrobić dobre rozeznanie i wybrać najmniej oprocentowaną ofertę kredytu konsolidacyjnego. Banki, które w swojej ofercie posiadają kredyty konsolidacyjne umożliwiają kredytobiorcom dobranie dodatkowej gotówki do całkowitej kwoty kredytu. Oczywiście na wysokość dodatkowej gotówki wpływa zdolność finansowa. Niemniej jednak dodatkową kwotę kredytu trzeba dobrze przemyśleć, bo wiąże się ona z większą ratą, co niekiedy może przełożyć się na trudności z spłatą nowego zobowiązania finansowego.

Jak ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

Wnioskowanie w banku o kredyt konsolidacyjny wiąże się z bardzo długim procesem. Bank od przyszłego kredytobiorcy wymaga wielu różnych dokumentów i nawet najmniej istotnych informacji. Dlatego warto się zastanowić nad tym, czy nie wziąć kredytu konsolidacyjnego w banku, w którym mamy już konto osobiste. Skróci to znacznie czas wnioskowania, bo na koncie udokumentowane są wszelkie wpływy i operacje, które na koncie w danym czasie dokonywaliśmy. Z automatu wzrasta również wiarygodność kredytobiorcy. Jednocześnie nie trzeba dostarczać do banku zaświadczenia o dochodach, co jest również sporym udogodnieniem. Oprócz tego wpływ na decyzję banku o konsolidacji kredytu ma wpływ limit na koncie, debet, stałe miesięczne wydatki, posiadanie dzieci, mieszkania, samochodu oraz posiadane inne zobowiązania finansowe. Dla banku są to bardzo istotne informacje, które wpływają na wielkość udzielonego kredytu oraz czasu jego spłaty.

Kredyt konsolidacyjny w niektórych przypadkach okazuje się najlepszym rozwiązaniem umożliwiającym wyjście z spirali zadłużenia. Aby dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową warto udać się do doświadczonego doradcy.