« Konsolidacja kredytu … | Strona domowa | Koszty dodatkowe zwią… »

Kredyt hipoteczny krok po kroku

W zasadzie każdy kto marzy o nowym mieszkaniu bądź domu będzie korzystał z zaciągnięcia kredytu hipotecznego w zasadzie jest to nieuniknione, bardzo mało osób może pozwolić sobie na kupno lub budowę domu z własnych środków. Uzyskanie kredytu hipotecznego to bardzo złożony proces, który wymaga dokładnej analizy, a także dobrego przygotowania, zarówno ze strony banku, jak i ze strony kredytobiorcy. Musimy być tu bardzo ostrożni i to już na długo przed ubieganiem się o kredyt, nawet drobna pomyłka może nas wiele kosztować, a także opóźnić uruchomienie kredytu, a nawet wpłynąć na to że bank udzieli nam negatywnej decyzji. Musimy wziąć pod uwagę naprawdę dużo czynników co początkowo może wydawać się bardzo przerażające. Warto zatem dowiedzieć się odpowiednio wcześniej co dzieje się na każdym etapie ubiegania się o kredyt, a także poznać tajniki tego jak przejść przez ten proces sprawnie i bezproblemowo.

Zdolność kredytowa

W momencie kiedy myślimy o zaciągnięciu kredytu hipotecznego po pierwsze powinniśmy sprawdzić swoją zdolność kredytową. Ta kwestia należy do najważniejszych. Często na pierwszym miejscu stawiamy znalezienie nieruchomości. Jak się okazuje bez wiedzy o własnej zdolności kredytowej bardzo łatwo możemy popełnić błąd i wybrać mieszkanie bądź też dom, którego cena przekroczy zdecydowanie nasze możliwości finansowe.

A zatem warto poznać swoją zdolność kredytową jeszcze zanim obliczy ją bank. Warto wówczas skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów zdolności kredytowej które z pewnością nam to ułatwią.

Przy obliczaniu naszej zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę wiele różnych czynników, takich jak: rodzaj kredytu, okres spłaty, wkład własny, źródło i wysokość dochodów, a także formę zatrudnienia oraz wiek, stan cywilny i wielkość gospodarstwa domowego.

Wybór nieruchomości

Ceny mieszkań i domów na polskim rynku są różne, uzależnione od rejonu Polski, rozmiaru nieruchomości, a także stanu wyjściowego. Często marzymy o mieszkaniu od dewelopera, jednak decydujemy się także na lokale tańsze do remontu.

Ponowne zbadanie zdolności

Szukanie nieruchomości musi być dopasowane do naszych oczekiwań i możliwości finansowych może trochę trwać, a zatem warto wtedy ponownie sprawdzić swoją zdolność kredytową. Wówczas zanim przejdziemy do kolejnego etapu procesu, będziemy mieć pewność co do wysokości kredytu.

Wybór oferty kredytu hipotecznego

Na etapie wyboru najlepszej dla siebie oferty powinniśmy zestawić ze sobą oferty różnych banków. Zdolność kredytowa to nie wszystko – czasami bank może zaoferować nam wyższą kwotę, jednak na mniej korzystnych warunkach. Decydując się na kredyt, powinniśmy wybrać taką ofertę, która będzie dla nas atrakcyjna nie tylko w momencie składania wniosku, ale również w przyszłości.

Banki bardzo często zwracają uwagę na wysokość oprocentowania. Na finalny koszt zobowiązania składa się zdecydowanie więcej elementów: odsetki, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania; opłaty przygotowawcze czyli prowizje, marża; ubezpieczenia koszty wcześniejszej spłaty kredytu oraz koszt wyceny nieruchomości, a także kwota kredytu, czyli suma, którą chcemy pożyczyć od banku.

Kompletowanie dokumentów

Po otrzymaniu z listy dokumentów niezbędnych do przedłożenia w banku, musimy sprawdzić które z nich posiadamy a które musimy jeszcze zdobyć. Brak jakiegoś zaświadczenia oznacza konieczność zgłoszenia się po duplikat co wydłuży czas. Są to dokumenty osobowe: dowód osobisty, drugi dowód tożsamości w przypadku małżeństw posiadających rozdzielność majątkową - dokument potwierdzający ten stan, a także dokumenty dochodowe: zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach oraz wyciąg z rachunku za ostatnie 6 lub 12 miesięcy.