« Kredyt hipoteczny kro… | Strona domowa | Analiza kosztów w kre… »

Koszty dodatkowe związane z kredytami samochodowymi

Bardzo często bagatelizowaną kwestią w przypadku kredytów samochodowych, a także innego rodzaju zobowiązań finansowych, są koszty dodatkowe. Wiele osób uważa, że koszty zobowiązania kształtuje głównie oprocentowanie, natomiast inne opłaty – jak sama nazwa wskazuje – pełnią funkcję uzupełniającą. Niemniej jednak nie zawsze jest to prawda i zawsze powinniśmy ten aspekt weryfikować przy przeglądaniu dostępnych ofert. O czym należy pamiętać w odniesieniu do kosztów dodatkowych kredytu samochodowego?

 

O czym pamiętać, weryfikując koszty dodatkowe?

Niewątpliwie powinniśmy być zaznajomieni z pojęciem całkowitych kosztów zobowiązania. Termin ten odnosi się do tego, ile płacimy za możliwość skorzystania z dodatkowego źródła finansowania. Parametr ten jest obrazowany przez wskaźnik Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, czyli w skrócie RRSO. Zawarte są tutaj wszelkie koszty – zarówno te dodatkowe, jak i te związane z odsetkami. Ważne jest jednak to, aby być czujnym w zakresie reklam zawierających informację o RRSO – jest ona bowiem podana na podstawie wyliczenia obejmującego reprezentatywny przykład, który może się istotnie różnić od zobowiązania, którym akurat my będziemy zainteresowani. Jest to więc kwestia dość problematyczna, a RRSO pełni głównie funkcję ilustracyjną i trzeba być tego świadomym. Jeśli chodzi o same koszty dodatkowe, mogą one występować w rozmaitych postaciach. Jedną z oczywistych jest prowizja dla banku za przyznanie nam zadłużenia. Niemniej jednak to tylko przykład, a my powinniśmy być wyczuleni na wszystkie wzmianki o opłatach i kosztach związanych z długiem.

Kwestia opłat dodatkowych to tylko jedno z zagadnień, które musimy rzetelnie zweryfikować przy podejmowaniu decyzji dotyczącej zaciągnięcia lub rezygnacji z kredytu samochodowego. Powinniśmy więc podchodzić do sprawy bez pośpiechu i zarezerwować czas na wszelkie kalkulacje i przemyślenia. W finansach nie ma miejsca na brak rozwagi, ponieważ może to nieć ze sobą szereg komplikacji. Trzeba zatem naprawdę skrupulatnie zaplanować wykonywane przez nas zadania oraz podejść do nich z zaangażowaniem. Należy też uporządkować zbierane dane, ponieważ w chaosie trudno będzie nam się zorientować, jeśli chodzi o wnioski, do których doszliśmy – lakoniczne i urywane notatki niekoniecznie są pomocne.