« Koszty dodatkowe zwią… | Strona domowa | Czy chwilówka bez BIK… »

Analiza kosztów w kredycie gotówkowym

Kredytobiorcy interesują się kredytem gotówkowym nawet w czasach mocnego zamknięcia gospodarek, chociaż na znacznie mniejsze kwoty. W dalszym ciągu obowiązuje również zasada analizy zdolności kredytowej. Jak przedstawiają się koszty w kredycie gotówkowym i czy można założyć niskie raty na kolejne lata? Sprawdź także kolejne istotne rzeczy podczas zaciągania kredytu jak na przykłąd rapot BIK - dowiesz się o nim na https://www.17bankow.com/poradniki/606/jak-sprawdzic-czy-jestem-w-bik-za-darmo.

Pewność niskich stóp procentowych na lata, co potwierdza RPP

Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim spotkaniu założyła, że nie zmieni w najbliższym czasie stóp procentowych. Prawdopodobnie polityka ekspansji monetarnej utrzyma się na kolejną dekadę, co prognozują eksperci makroekonomiczni, związani z funkcjonowaniem bankowości centralnej na świecie. Bank Japonii, FED, EBC, NBP, nawet bank centralny Szwajcarii z całkiem mocną walutą stosują praktyki obniżania stóp procentowych, co naturalnie wpływa na relacje między walutami i na zachowania inwestorów, konsumentów. Krótko mówiąc najlepiej sięgnąć po kredyt konsumpcyjny niż oszczędzać, bo lokaty bankowe przestały zabezpieczać kapitał przed inflacją. Niskie stopy procentowe warunkują niższe raty praktycznie we wszystkich grupach zobowiązań, nie tylko przy kredytach gotówkowych. Jeżeli często korzystasz z takiego narzędzia zadłużeniowego to bardzo dobra wiadomość. Nie musisz przedstawiać nawet tak dużych dochodów do pozyskania pieniędzy. Zmieścisz się spokojnie w niższych widełkach akceptacji wniosku.

Okres roczny do analizy kredytu gotówkowego bezpieczny

Całkowity koszt kredytu to oczywiście znacznie więcej elementów – opłaty, prowizje, podatki, marża. Banki detaliczne odchodzą od prowizji na rzecz przyciągnięcia nowych klientów. Odchodzą również od naliczania wielu opłat dodatkowych, chociażby powiązanych z ubezpieczeniem. Przy kredycie gotówkowym otrzymujesz sporą elastyczność kształtowania kosztów w umowie, nawet pod kątem wyboru oprocentowania stałego lub zmiennego. Wszystkie koszty banki przedstawiają w ujęciu rocznym, więc warto w takim okresie analizować sytuację ekonomiczną gospodarstwa domowego przed podjęciem decyzji o zadłużeniu. Jeżeli nie chcesz ryzykować wybierz stałą stopę oprocentowania kredytu. Dzięki temu masz pewność, że nie zapłacisz więcej niż założono.

Lepsze koszty absolutne niż procentowe – uniwersalna zasada

Pamiętaj, żeby oceniać koszty kredytu, szczególnie dodatkowe, pozaodsetkowe pod kątem procentowym. Najlepsze koszty to koszty podane w wartości absolutnej, nie procentowej. Procent od dużej kwoty to znacznie większy koszt. Banki różnie podchodzą do kształtowania niektórych opłat.

Pytanie na zakończenie

Czy uważasz, że koszty w kredycie gotówkowym to element do zaakceptowania i czy interesujesz się podobnym wsparciem budżetu domowego w czasach kryzysu gospodarczego?