« Kredyt konsumencki. | Strona domowa | Jak zabezpieczyć nasz… »

Czym jest karta płatnicza, podstawowe informacje.

Jeśli chodzi o kartę płatniczą to należy powiedzieć o tym iż to jest instrument płatniczy jaki może zostać wydany przez instytucje finansowe. Najczęściej w tym przypadku chodzi o banki. Zgodnie z nazwą ta karta polega na uregulowaniu należności za wszystkie nabyte towary oraz usługi. Płatność takim instrumentem to wygoda alternatywa w przypadku do transakcji gotówkowych. Wypłacanie gotówki w takiej sytuacji nie jest potrzebne. W przypadku przeprowadzania transakcji najważniejsza rzecz dotyczy włożenia karty do terminala oraz podania kodu PIN. Jeśli chodzi o kartę płatniczą to warto powiedzieć o tym iż najczęściej składa się z wymiaru 54 mm na 86 mm. To co można na niej odnaleźć to oczywiście, nazwa banku, wystawca karty, chip elektroniczny, numer karty, dane posiadacza oraz data ważności karty.

Powstanie kodu bezpieczeństwa karty z pewnością nie jest utrudnione. Hasło jest utworzone oddzielnie dla każdej karty, a opiera się o nieskomplikowany algorytm szyfrowania, który może uwzględniać numer bankowy karty oraz jej datę ważności. Istnieją najbardziej powszechne rodzaje kart płatniczych. Do nich należy z pewnością zaliczać karty debetowe, karty kredytowe, karty obciążeniowe, karty wirtualne oraz karty przedpłacone. Biorąc pod uwagę karty kredytowe należy powiedzieć o instrumencie jaki dotyczy instrumentu płatniczego, który będzie opierać się na limicie zaproponowanym przez bank. W przypadku występującego limitu należy powiedzieć o oprocentowaniu dodatkowym. Jeśli chodzi o karty obciążeniowe to tak naprawdę karty takie należy określać z odroczonym terminem płatności. Należy w tej sytuacji powiedzieć iż jest to połączenie karty kredytowej wraz z debetową. Karta debetowa jest wydawana jak wiadomo przez jednostkę banku. W przypadku wykonania transakcji pobierana jest należność konta właśnie z takiej karty.

Karta wirtualna sposobem działania może przypominać oczywiście tą przedpłaconą. Najważniejsza różnica dotyczy tego iż nie może zostać wydana jako postać fizyczna. Warto powiedzieć o tym iż to jest tylko numer. Karta przedpłacona warto definiować jako typ prepaid. Bardzo często one wymagają zasilenia bankowego w postaci przelewu. Ich użycie może dotyczyć oczywiście przeprowadzenia transakcji aż do wielkości salda na karcie.